• "SZKOLNE PRZYGODY GANGU MOCNIAKÓW" - UDZIAŁ PRZEDSZKOLA W PROGRAMIE

Biedroneczki z Punktu Przedszkolnego w Czarnowie przystąpiły do realizacji programu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Mocniaków” organizowanego przez Jeronimo Martins Polska SA., właściciela sklepów Biedronka. Jego celem jest przekazanie dzieciom wiedzy na temat roli składników odżywczych w diecie oraz zachęcanie ich do jedzenia różnorodnych i zbilansowanych posiłków zgodnie z talerzem zdrowego żywienia.

W ramach programu odbyła się wycieczka do Restauracji „Słowiańska” w Słońsku gdzie dzieci pod okiem restauratorki przygotowywały zdrowe dania. Podczas zajęć wspólnie przygotowaliśmy plakat „Talerz zdrowego żywienia”, tutaj musiała zadziałać dziecięca wyobraźnia, ponieważ nie było gotowych produktów do stworzenia talerza.

Biedroneczki otrzymały również „Dzienniki Kulinarnych Mocniaków” z informacją jak należy prawidłowo się odżywiać, w których będą zbierać naklejki – odznaki kulinarnego mocniaka. Programowi towarzyszyło również czytanie książki pt. „ Raźno, zdrowo, razowo!”, która poza zabawnymi opowieściami o charakterze edukacyjnym, dotyczącymi jedenastki bohaterów Gangu Mocniaków , zawiera ciekawostki żywieniowe.

• UDZIAŁ PUNKTU PRZEDSZKOLNEGO W AKCJI "BOHATERON"

W listopadzie 2023 nasza szkoła a dokładnie Punkt Przedszkolny w Czarnowie przy Szkole Podstawowej im. Kresowian w Czarnowie przystąpił do akcji ”BohaterON w Twojej szkole”, której celem było przybliżenie dzieciom tematyki Powstania Warszawskiego i uświadomienie, jak wiele zawdzięczamy uczestnikom tamtych wydarzeń. Wspólnie przygotowaliśmy plakaty, albumy, kartki dla powstańców, dzieci kolorowały kolorowanki dotyczące powstania, oglądaliśmy bajki edukacyjne dla dzieci o tej tematyce, przeczytaliśmy książkę Joanny Papuzińskiej „Mój tato szczęściarz” oraz „Lekcja bohaterstwa” oraz „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”.

Uczyliśmy się wierszy dotyczących niepodległości i słuchaliśmy piosenek związanych z Powstaniem (np. fragmenty koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” Zajęcia dotyczące Powstania Warszawskiego cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród tak małych dzieci.

Akcja została wpisana w cykliczne działania patriotyczne w naszym przedszkolu. Była lekcją współczesnego patriotyzmu, przykładem edukacji historycznej, która bazując na historii Powstańców, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej młodych Polaków, oraz pozwala budować ich wrażliwość społeczną. Chcemy tworzyć wspólnotę pamiętającą o historii Polski i jej bohaterach. Pokazaliśmy, że jesteśmy dumni z Powstańców!!!